Z historii kościoła parafialnego

Najstarsze wiadomości o kościele pw. św. Marii Madaleny pochodzą z urzędowych sprawozdań wizytacyjnych z 1679 i 1682/88 r., które to znajdują się w archiwum. Najstarsze księgi metrykalne pochodzą z roku 1765.

W 1802 roku proboszcz Gregorius Breuer, po wybudowaniu murowanej świątyni w Strzeleczkach, podjął się budowy murowanego kościoła w Racławiczkach. Kościół wzniesiono z kamieni polnych, a z drewna odzyskanego po rozbiórce drewnianej świątyni postawiono stodołę przy plebanii. Ksiądz Breuer budowę kościoła zakończył najprawdopodobniej w 1805 roku.

W 1853 roku wybudowano wieżę jako wolnostojącą, którą w latach 1912-1914 podczas przebudowy przyłączono do kościoła. W tym czasie zmieniono też kształt górnej części wieży. Po przebudowie kościół ma wymiary 26,2x15,7 m, sufit znajduje się na wysokości 10,6 m, z wieża sięga 31 metrów.

Najstarszym zabytkiem naszego koścoła jest dzwon, którego data odlewu wskazuje na rok 1618. Widnieją na nim dwa nazwiska: Johannes Traktus - odlewacz i Adam Staub - pastor, a także napis łaciński: "Si Deus pro nobis, quis contra nos" (Jeżeli Bóg z nami, któż przeciwko nam). Dzwon ten waży 216 kg i ma średnicę 73 cm. Podczas II wojny światowej dzwon ten przeniesiony został do Łącznika, ale w 1952 r. znów wrócił do Racławiczek.

Oprócz niego były jeszcze dwa dzwony: z 1848 r. i z 1913 r, które z nakazu urzędowego z 1917 roku zostały oddane państwu w następstwie czego zostały przetopione. Najstarszy dzwon ocalał dzięki temu, że został uznany cennym dziełem sztuki o walorach historycznych.

W 1925 r. postarano się o dwa nowe dzwony, aby powrócić do dawnego współbrzmienia trzech dzwonów. Pierwszy z nich waży 164 kg i ma średnicę 58 cm z napisem "Nos cum prole pia benedicat Virgo Maria" (Nas z naszymi dziećmi błogosław Panno Maryjo). Drugi najmniejszy z wszystkich o średnicy 47 cm waży 76 kg i posiada napis "Per Magdalenae lacrimas Jesu peccata diluas" (Przez łzy Magdaleny Jezu zmyj grzechy).

Z najstarszej księgi archiwum parafialnego pochodzącej z 1653 r. i ułożonej przez ks. proboszcza Fridericusa Leandra dowiadujemy się, iż w Racławiczkach istniała szkoła parafialna w której urzędował nauczyciel, który pełnił też funkcję organisty kościelnego i dzwonnika.